Extrémní humanismus

30. května 2017 v 11:36 |  Všichni jsme úchylný
Je celkem v módě tvrdit, že všichni lidi jsou stejný a díky tomu přiznávat práva teplejm, studenejm, ženskejm, černejm i bílejm. Teoreticky, čím víc budem popírat rozdíly mezi "nima" a náma, tím víc budem ochotní připustit si, že jsou to lidi jako my. Vcítit se do někoho je totiž snažší, čím víc se nám osobně podobá. Protože když jsou stejný jako my a sobě práva přiznáváme, je nelogický jim ta práva taky neuznat. Je to hezká myšlenka, ale problém je v tom, že tím popíráme i určitý odlišnosti, který jsou očividný. Proč je tak těžký přiznat, že jsme si v něčem podobný a v něčem se lišíme? To není problém ani výhoda, ale krása rozmanitosti. Lidi by měli mít stejný práva, protože jsou lidi, a ne protože to jsou stejný lidi.Moc hezkej obrázek. Ale ono je rozdíl, jestli jsou všichni lidi svobodní a jsou si rovni v důstojnosti i v právech (ústava, hehe), nebo jestli jsou všichni lidi na chlup stejný. Nejsou stejný. Pokud by byli, forenzní antropologové by byli nahraný. Tak jako dětská kostra není stejná jako kostra dospělýho, ženská není stejná jako mužská, asijská není stejná jako evropská.
Abych to zopakovala, páč je to důležitý. To znamená, že jsme si rovnocenný co do práv, a těch podobnejch ústavních kravin, ale nejsme stejný. Je vidět ten rozdíl? Pozdějc to pak pro jistotu ještě jednou zopakuju.
Stejně tak, pokud budu mluvit o věcech, ve kterejch (ať už pohlaví nebo rasy) nejsou stejný a bude to vědecky podloženej fakt, nejde to označovat za šovinismus, feminismus, rasismus, ani žádnej jinej ismus. Je to prostě fakt, i když o tom mnozí nechtěj slyšet.

Tak kupříkladu co se týče fyzickejch rozdílů, muži maj větší kapacitu lebky než ženy (až o 8%) a ženy maj zas kulatější díru v pánvi. Vědci se zatím moc neshodli, jestli maj ženský kvůli menšímu mozku menší IQ, všichni se ale zatím shodli, že kvůli málo kulatý pánvi nemůžou chlapi porodit děti.

"Autoři, jako např. Lynn, se domnívají, že muži jsou v průměru o 4 body IQ inteligentnější než ženy. Dalším faktorem, vedle průměrné výšky IQ, je též variabilita IQ, tj. jak se muži, resp. ženy, mezi sebou ve svých výsledcích liší. Např. členové jedné skupiny mohou mít výsledky IQ v rozpětí 50 - 150. Členové druhé skupiny mohou mít výsledky v rozpětí 80 - 120. Obě dvě skupiny budou mít průměr 100, ale první skupina bude produkovat více géniů (ale i osob s mentálním postižením)." (zdroj)
Forenzní antropologie taky kromě pohlavních rozdílů pracuje se třema hlavníma etnickejma skupinama - europoidní (cca 45 % lidský populace), negroidní (cca 11 %), mongoloidní (cca 40 %) a míň početný rasy a míšenci (cca 4 %), jinde je jich rozlišováno víc.

Předpokladem rasismu jsou představy, že rasy nejsou rovnocenný (fyzicky, duševně, whatever), s čímž nesouhlasím. Jsou rovnocenný. Ale - nejsou stejný. Každá rasa vychází z jinejch podmínek. Ono by ani nedávalo smysl, aby se černoši hnedka spálili na sluníčku a aby eskymáci nebyli uzpůsobený k lepšímu zvládání zimy.
Navzdory tomu, dva lidi se pořád víc lišej proto, že každej člověk je jinej a ne proto, že je každej jiný rasy. Ananthaswamy (2002) uvádí, že 85 % genetické diversity se objevuje mezi jedinci téže skupiny (např. Švédy ), 8 % se objevuje mezi populacemi stejné rasy (např. Švédy a Španěly) a 7 % mezi rasami jako takovými.

"Příslušníci negroidní rasy vykazují vyšší riziko, že onemocní rakovinou prostaty, než příslušníci europoidní rasy, u kterých je zase riziko vyšší než u mongoloidů.
Asiaté jsou citlivější na léky, které ovlivňují úzkost, depresi a schizofrenii, což v praxí vede k tomu, že vyžadují menší dávky. lež mají častěji adversivní reakce na alkohol." (zdroj)

U fyzickejch rozdílů se to ještě bere v pohodě, ale co rozdíly duševní, osobnostní? Maj lidi tím menší hodnotu, čím víc se od nás lišej?

Podle některých studií se v IQ liší i rasy, v průměru taky o 5 bodů, přičemž nejvíc má rasa mongoloidní, nejmíň negroidní.
Poněkud kontroverzní názor přinesl Petr Bakalář, který tvrdí, že: "obecně prostředí, kde je větší potřeba rodičovských investic, selektuje geny pro inteligenci. Inteligentnější muži jsou schopni odhalit nevěru svých žen a inteligentnější ženy jsou na druhou stranu schopny tuto nevěru maskovat. Tento "závod ve zbrojení" přispěl k zvýšení inteligence u europoidů a mongoloidů (lovci). V subsaharské Africe takový tlak nebyl, jelikož ženy byly více soběstačné jako sběračky. Negroidní muži, i když již byl i otci, tedy mohli věnovat více energie pokusům o zvyšování počtu potomků s dalšími ženami." (zdroj)

Inteligence ovšem neznamená všechno, i nejchytřejší lidi se dokážou brzdit sami v pokroku. Například Diamond (2002) uvádí, že politická frakce, která zvítězila v Číně v 15. století, zakázala oceánskou plavbu, používání mechanických strojů a technologie obecně. Čínští vynálezci a dobrodruzi nemohli počítat s podporou centralizované státní moci. Evropa byla na druhou stranu rozdělena do mnoha států, mezi kterými byla volná komunikace. Mnohé z nich umožňovaly a podporovaly osobní svobodu a bádání. (zdroj)Daleko větším problémem než pár bodů v IQ je ovšem stejně lidská nelidskost. Kvůli odlišnostem jsme schopní vkročit do vod rasismu, stačí k tomu přidat trochu nacionalismu a pomluv. Nedivím se proto ani dnešním tendencím tyhle rozdíly krýt za vyzdvihování stejností, aby se rasismu zabránilo. Osobně mi ale ani jeden extrém nepříjde správnej.

"Lidské dějiny jsou podobné nesmírnému plátnu. Země je stavem, na kterém je napjato. Tkalci, toť neúnavných století řady. Tito řemeslníci se zrodili jen proto, aby ihned se chopili člunku a provlékali jej hbitě nitěmi osnovy; teprve v den smrti jej odkládají. A tak pod těmito přepilnými prsty roste tkanina do šířky i délky (…)
Obě spodní odrůdy našeho lidského rodu, totiž plemeno černé a žluté jsou hrubým vnitřním vláknem z bavlny a vlny, jež podružné čeledě bílého rodu zjemňují, povlékajíce je hedvábným útkem, kdežto skupina arijská, vplétajíc svoje velejemné předivo do tohoto celku na místech, kde se vyskytují ušlechtilá pokolení, dodává jim svými stříbrnými a zlatými arabeskami skvělého vzhledu." (zdroj)
(pozn.: To je ale smůlička, že ty "bílý árijci" se neblejskaj na vrchu, jak si myslel Gobineau, nýbrž jsou někde uprotřed, v nudnym průměru. Co by na to asi řekl?)

Všichni lidi, rasy, pohlaví se v něčem lišej. Statisticky vzato jsme geneticky lehce odlišný (např. podle M. Levina jsou rasy odlišný dokonce jen o 0,0012 %). Což může z různejch pohledů bejt nepřekonatelnej rozdíl, stejně tak jako naprosto zanedbatelnej. Ovšem - všichni jsme lidi a všichni máme mozek. Tak by ho to chtělo občas použít.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Necroparanoia Necroparanoia | E-mail | Web | 30. května 2017 v 12:50 | Reagovat

Rozdíly mezi námi jsou. S tím nic nenaděláme i když se budeme tvářit že ne. Já ráda uznám že jsou rozdíly mezi mužem a ženou, takže si klidně nechám nosit těžkou tašku :D

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 30. května 2017 v 13:18 | Reagovat

[1]: To já taky, ale zase ne takovým, u kterého si řeknu "chlapče, vždyť já unesu i tebe..." :D

Ale jinak ten komentář z přednášek je děsivej. Fyzické rozdíly jsou snad něco normálního a žádná diskriminace.

3 Asterius Asterius | E-mail | Web | 30. května 2017 v 17:12 | Reagovat

Dneska je zkoumání rozdílů mezi rasami novodobé tabu, pro multikulturní blázny by to bylo zdrcující.

Běloši jsou neustále obviňovaný z rasismu. Jenže takoví černoši dokážou být mnohem horší rasisti. V USA s tím mají už nějaké zkušenosti, mnohem horší šikanu bude zažívat jedno dítě-běloch ve třídě plné černochů, než v opačném složení třídy.
Další ukázkou je situace v JAR, kde po zrušení apartheidu jsou tamní bílí farmáři zabíjeni vskutku zrůdnými způsoby.

4 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 11. června 2017 v 19:56 | Reagovat

Rozdíly jsou mezi mnou a člověkem sedícím vedle mě na židli v hospodě nejspíš budou očividný.
Teď ještě aby ten krásnej ideál toho, že jsem si všichni rovni (rovni neznamená stejný podle kopírky) naplněnej, he hehe. Což se zatím tak nějak nestalo, ale neřikam, že situace neni lepší, než byla z hlediska rasismu, xenofobie a dalších hoven ještě před pár lety. Když už chceme být moderní a nezaostalí, tak by to bylo pravděpodobně na místě. Jenže to by některý jedinci nejdřív museli vystrčit hlavu z prdele. Nejlíp zvednout prdel a vyrazit někam do světa.

[3]: Ano...jako třeba jedinci tohohle typu. Vrať se na Hovinky.cz. Nebo do nebíčka za pánbíčkem. Ani ten ti nepomůže.

[1]: Já třeba zase nejsem líná, no. Každej je jinej.

5 D D | Web | 12. června 2017 v 13:03 | Reagovat

Rozebírání fyzický odlišností mezi lidmi za rasismus nepovažuji a také nemám rád pozitivní diskriminaci. S rovností souhlasím, ale musí to být opravdová rovnost, která dává všem nejen stejná práva, ale i stejné POVINNOSTI.

6 Eliss Eliss | Web | 16. června 2017 v 13:58 | Reagovat

[5]: Naprosto souhlasím...

7 -DarkSoul -DarkSoul | Web | 16. června 2017 v 18:39 | Reagovat

Přiznám se, že ty věděcké fakty jsem nepřečetla všechny, ale ta věta v úvodu ("Lidi by měli mít stejný práva, protože jsou lidi, a ne protože to jsou stejný lidi.") mě fakt dostala. Silná pravda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama