Trauma všech lidí není trauma, ale norma

26. srpna 2016 v 10:59 |  Všichni jsme úchylný
Co se s váma děje? Ostrý světlo. Jste násilně vyvrženi do světa, o kterým nic nevíte. Nemůžete se bránit. Hromada cizích lidí. A odnášejí vás někam pryč, od jedinýho důvěrně známýho člověka a on vás před nima neochrání. Cítíte se osamocený, zklamaný, nemilovaný. Beznadějně brečíte, ale nikoho to netrápí, naopak se tvářej, že takhle je to v nejlepším pořádku.

Co když i tohle je první vzpomínka na vaše narození se na svět? Zapadlá někde hluboko v podvědomí.


Nenarozený děti ovlivňuje i psychika matky, stresový hormony se vyplavujou přes placentu a dítě to vnímá. Už tady můžou vzniknout základy k pozdějším potížím nebo dokonce k psychickým poruchám. Ze všech stran se proto radí, aby byla těhotná žena co nejvíc v klidu, aby nebrala zbytečný léky, dokonce aby nežrala sushi a podobný kraviny. A těhotný to většinou pečlivě dodržujou, aby chránily nenarozený děcka před vším špatným.

A pak nastane chvíle porodu. Najednou nevadí stres ani že do sebe nechaj naprat hromadu léků na rozjetí kontrakcí, následně na utlumení moc velkejch kontrakcí, na bolest. Neznámý prostředí, neznámá situace, neznámý lidi. Personál často přileje do ohně svejma poznámkama o tom, že "nevyvádějte, dyť to tak nebolí", "no, to dneska ještě neporodíte, to bude až za dlouho", "to nemůžete takhle dělat, chcete to dítě zabít?". A z rodící ženy se stane nesvéprávnej pacient (och, porod je nemoc?) pod velením všemocnejch doktorů, který jedině dokážou správně rodit.

"Pocity úzkosti a ohrožení během porodu mohou způsobit komplikace v průběhu porodu a vést až k ohrožení plodu. Pokud je rodička v křeči - fyzické či psychické, kterou u ní vyvolá úzkost a strach, stoupá riziko hypoxie plodu či zpomalení porodu, častěji je porod ukončen císařským řezem." (zdroj)

Podle mě potencionální trauma jak vyšitý. Pro matku i novorozeně. Takový celospolečensky tolerovaný trauma, který může mít důsledky, kterejch si ani nevšimnem, protože jím trpí většina.
Tím spíš, že se o něm nemluví. Porod je přeci super událost. Bolí to, ale stojí to za to. Není na místě dělat z porodu něco důležitýho, stačí to přetrpět. A přežít. O případným násilí v porodnicích nemluvit a usmívat se.

Jenže porod je psychicky i fyzicky náročná situace. Pokud ji žena zvládne, může ji posílit. Pokud si z nějakýho důvodu myslí, že ji nezvládla, může z toho bejt velkej psychickej problém. A ten se následně přenese taky na dítě.
A tomu úspěšnýmu zvládání nepomůže ponižování rodiček, oddělování matky a novorozence, zbytečný zásahy, nerespektování rodiček. A tak.


(Rodí přeci doktor a ne žena. Pokud u toho doktor není, tak kdokoliv jinej a ne žena. Neasi. Ženská u toho vlastně vůbec nemusí bejt, si zatím skočí na kafe.)

Ve spoustě českejch porodnicích se chvástaj nejlepším a nejmodernějším vybavením a meruňkově vymalovanejma pokojema. Ale nejmodernější postupy doporučovaný WHO a lidskej přístup se často v tom moderním vybavení někde ztratí. No, hlavně, že jste zdravý a přežili jste to, no ne? Že existuje i jakási psychologie porodu? Taková zbytečná kravina. A já měla dojem, že ty doby, co byla psychologie vysmívaná, už tak trochu přešly.

"Separace novorozence od matky, v českém porodnictví rutinně daná ošetřováním obou odděleně, z psychologického hlediska zásadně ovlivňuje možnost jednoduššího navázání vztahu mezi matkou a dítětem a z fyziologického hlediska ohrožuje zahájení laktace." (zdroj)

Jasně, že chápu i doktory a personál. Do chvíle, než přestřihnout pupeční šňůru, maj za to zodpovědnost oni. Neznaj rodičku, nevěděj co od ní čekat. To je vzájemný. Vyřešila by to třeba kontinuální péče porodní asistentky, která bude mít ženu na starost během těhotenství, porodu, případně i po něm. Do péče lékařů patřej až patologie, ne normálně probíhající těhotenství. V cizině to takhle funguje, my jsme sto let za vopicema.

"Pro zdravotníky, kteří doprovázejí ženu v předporodní, porodní a poporodní péči je nutností poznání, že psychosociální potřeby rodící ženy mají být naplňovány nikoli na úkor bezpečnosti porodu, ale právě pro větší bezpečnost porodu a procesů s ním spojených." (zdroj)(zdroj - emimino.cz)

"Díky vyplaveným hormonům je žena ve stavu tzv. "porodního tranzu", a tedy velmi ovlivnitelná a senzitivní vůči reakcím personálu. Toto "vědomí sugestibility rodičky" autorky ve své publikační a osvětové práci často zdůrazňují. Výzkumy z této oblasti ukazují, že ženy si ještě po letech pamatují jednotlivé poznámky zdravotníků a že ty, které vnímaly svůj vztah se zdravotníky negativně, si s větší pravděpodobností uchovají špatný porodní zážitek i po několika letech." (zdroj)

Ještě jeden detail. V porodnicích můžou bejt velký rozdíly. Statistiky se vedou o všech, ovšem konkrétní jména porodnic nejsou k těm statistikám přiřazený. Přeci musíme ty špatný porodnice chránit. Ženy ne.

"V České republice máme porodnici, kam pokud půjdete rodit vaginálně, máte pouze 8% šanci, že odtamtud odejdete nezraněná. Je to paradoxně porodnice, ve které se během porodu nejvíce používá nástřih hráze: 60 % žen má nástřih hráze, 20 % žen má nástřih hráze a navíc další poranění, 12 % žen má jiné poporodní poranění. Jen 1 z 12 žen má to štěstí, že si z porodnice neodnáší žádnou hojící se jizvu. Naopak, máme u nás porodnici, ze které vyjde ven po vaginálním porodu nezraněno 80 % žen. 13 % žen v této porodnici má nástřih hráze, 1 % žen má nástřih hráze a navíc další poranění, 4 % žen má jiné poporodní poranění. Takže 4 z 5 žen domů odcházejí bez stehů tam někde dole, nehrozí jim žádné infekce, špatné hojení šití, bolesti při sezení či dalších několik měsíců bez sexu." (zdroj)


Související:
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 26. srpna 2016 v 11:05 | Reagovat

Máš zajímavý názor na tohle téma, hlavně s těmi léky, já osobně mám z porodu strach, když už bych chtěla jednou dítě asi bych ho chtěla přivést na svět císařem.

2 Keeble Keeble | Web | 26. srpna 2016 v 15:27 | Reagovat

Nemůžu říct víc než že s tebou naprosto souhlasím. Proč si tohle všechno lidi prostě neuvědomujou?

3 Jana Jana | E-mail | Web | 26. srpna 2016 v 22:06 | Reagovat

Jako aktuální reklama na T-Mobile ... Ale jinak - souhlasím. Mám strach rodit :D

4 RaTTvs. RaTTvs. | E-mail | Web | 27. srpna 2016 v 13:07 | Reagovat

Ouch, tím jsem nikoho nechtěla odrazovat od porodu. :D Porod je naopak fajn, když jsou k němu správný podmínky.

[3]: Teď nevím, jestli je špatně nebo dobře, že tu reklamu neznám. :D

5 Lotty Lytton Lotty Lytton | Web | 18. října 2016 v 12:59 | Reagovat

Tak teď jsem absolutně vyděšená a rozhodnutá děti raději  nikdy nemít. Pro jistotu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama