Malý tělo, malej problém

17. srpna 2016 v 9:45 |  Všichni jsme úchylný
Každej, kdo zabije druhýho je vrah. S tím by se možná dalo souhlasit, ne? Já osobně neříkám, že je zabíjení nějak odsouzeníhodný nebo morálně závadný. Jsme přemnožený a tak to nevadí. Ale prostě je to vrah (nebo se tomu tak většinou říká v lidský společnosti). To přestane platit ve chvíli, kdy se začneme bavit o interrupcích.
Nejsem ani proti interrupcím, ale jsem proto, aby se neospravedlňovali tím, že to přeci není vražda a že to vlastně ještě nezabíjej člověka, jen jakejsi bezduchej shluk buněk.
Je to vražda. A je to člověk.


Pro zajímavost, dokonce i lékaři můžou odmítnout provádět interrupce, protože existuje něco, čemu se říká výhrada svědomí. Takže to někteří nepovažujou za úplně košér a v souladu s Hippokratovou přísahou. Jak zajímavé, asi by pak chudášci měli zlý sny.

"Mnozí namítají, že je absurdní chránit embrya, vždyť embryo přece není než shlukem buněk - to je ale dospělý člověk také. Celá otázka mezi dospělcem a embryem je tedy položena takto: Jaký je vlastně rozdíl mezi těmito dvěma shluky buněk?" (zdroj)

Oplozením vejce vzniká neopakovatelná kombinace genetickýho kódu, ve kterým je napsanej každej detail vyvíjející se existence. Kdy jindy by měl začít novej člověk než ve chvíli, kdy dostane napsanej úplnej návod na život? Jasný, vyvíjí se postupně, nemá hned kritický myšlení a ani neumí počítat do stovky. To ale neumí ani spousta dospělejch lidí a taky je za lidi svým způsobem považujeme. Dokonce dítě si sebe samo začne uvědomovat až okolo 3. roku a taky není důvod si myslet, že nemá do tý doby žádný práva a můžem si s ním dělat co chcem. Nebo aspoň si to tak ňák myslej zákony.

Možná by bylo dobrý připomenout pár sraček z biologie. Embryu se začne vyvíjet mozek 18. den po oplození, srdce mu začne bít 21. den, zaregistrovat mozkový vlny je možný od 43. dne, kopat, hejbat prstama, otáčet hlavou a tak, začne postupně asi do 12. týdne. O tejden dýl začíná slyšet (pokud mu dáme šanci).
A po celou tu dobu furt nemá podle zákonů jeho život větší cenu než život mouchy. Nebo vlastně má, za zabití mouchy si nikdo neúčtuje tak nelidský prachy jako za zabití embrya (abych byla korektní, tak od 9. týdne už plodu, ne embrya).


Pak jsou tu taky takový ty děsně filozofický otázky o vejcích a slepicích.
Kdo má větší právo, nenarozenej nebo matka? Matka, protože se pan Plod vyvíjí v jejím, Jejím těle? Nebo plod, protože ...prostě proto? A kam se ztratil otec, ten se nepočítá, i když je půlka genetickýho materiálu jeho? Vlastně nepočítá, ten je po sexu skoro zbytečnej.
Musí dítě dokázat samostatnost a nezávislost na matce, aby mělo práva? To samo nedokáže ale ještě i několik let po porodu.

Praxe na filozofický otázky většinou kašle a tak je jasný, že matka se v těhotenství stává bohem rozhodujícím o životě a smrti Svýho (to slovo je důležitý) plodu. Teda jen do 12. týdne těhotenství. A otec zas utřel. Teda vlastně neutřel, kdyby to udělal, nemusel mít problémy s dětma a jejich otravným životem (anebo smrtí).
A co v případě pokud se něco posralo a nepřesný genetický testy a ještě nepřesnější ultrazvuk dostanou nápad, že je dítě možná jeblý? Smí se zabíjet až do 24. týdne. 24. týden.. Co se děje v tenhle okamžik tak zlomovýho? No, vlastně nic. Prostě to tak někoho asi napadlo, když se jednoho krásnýho rána probudil. Anebo chtěl, aby to vypadalo, že je to super matematik (dvanáct krát dva).
Neměla by mít matka právo i po uplynutí týhle doby? Třeba dokud se o sebe dítě není schopný postarat samo bez její pomoci, tedy dokud za něj má zodpovědnost? Nenarozený nemocný zabíjet můžem, proč ne i ty po narození? Jo, to už bychom vlastně byli u eutanazie a eutanazie je fuj, protože by se mohla zneužívat. Nastala by apokalypsa a všichni by se vraždili navzájem. Něco jako hon na čarodejnice. Tak určitě. Hlavně, že se nezneužívá interrupce.

"Pro extrémní zastánce názoru, že lidská bytost vzniká narozením, má embryo skoro nulovou morální hodnotu, tudíž nezasluhuje ochranu a tedy není nutné zvažovat, jaké má právo na život. " (zdroj)

Nemůžu si odpustit ještě jeden malej detail. Ono jen samotný interrupce nejsou diskutabilní. Taky je tu ta vtipná věc s biologickým odpadem a nedonošenejma nebo nemocnejma a mrtvejma dětma. Když se dítě narodí o něco dřív a nemá ještě ty správný zákonný míry, je to stejnej odpad jako uříznutá noha nebo nádor (často ale i když ty zákonný míry má). To taky vypovídá něco aktuálním morálním statusu pana Ploda. Správně - žádnej nemá. I náš chcíplej domácí mazlíček má větší cenu, protože i jemu vykopeme hrob. Připomněla bych k tomu jeden citát od Gándhího : "Velikost a mravní pokrok národa se pozná podle toho, jak zachází se zvířaty." Co to v tomhle případě vypovídá o lidech? Možná jen to, že se Gándhí trochu splet, těžko říct.

"Do půl kilogramu nebo 22. týdne jsou brány jako pouhý biologický odpad, který je možné zlikvidovat v nemocniční spalovně. Tak se alespoň na plody po potratu dívá český právní řád. Nejinak se přitom zachází s mrtvě narozenými dětmi, které si jejich rodiče do čtyř dnů nevyžádají k pohřbu." (zdroj)

A jedno super video na závěr, ultrazvukovej záznam interrupce. To dítě není blbý, ví, že má zdrhat.
Je interrupce vražda? Zkuste změnit názor.

Související:
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Přelidněno Přelidněno | Web | 19. srpna 2016 v 15:18 | Reagovat

Jako, doslova ty vole. Fakt dost dobře napsanej článek.
Hádám se o tomhle tématu se spolužačkou a je k neuvěření, jak pitomí někteří lidi v dnešním století stále jsou. Jako by jim prostě zakrněl mozek a už se dál nevyvíjeli. Kdyby jejich vývoj pokračoval, dokázali by si tohle všechno uvědomit.

2 Keeble Keeble | Web | 26. srpna 2016 v 15:26 | Reagovat

Tyjo, tak to je hustý. Četla jsem i tvůj článek o porodech, kde byl odkaz na tenhle...
Jo, měla jsem nějaký povědomí o celym tomhle, a teď teprve se mi fakt otevřely oči.
To je prostě neuvěřitelný...

3 Ivanitko Ivanitko | E-mail | Web | 28. srpna 2016 v 18:08 | Reagovat

To video je dost brutální. Máš velmi zajímavé články, nešetřící obnaženou realitou.

4 Amia Amia | E-mail | Web | 12. října 2016 v 16:16 | Reagovat

Nezlob se, že okomentuju jen to ,,super video na závěr".

Už jsem to psala přímo tam a tady to napíšu znova. Ten film je starý přes 30 let a prakticky hned po něm se objevila spousta tvrzení stejných kapacit, jako dr. ve videu.
(jedno z: http://www.nytimes.com/1985/03/11/opinion/a-false-scream.html
Publikováno 1985, pro další nemusíte dlouho hledat. Stačí odkazy na wikipedii).
A i kdyby, za ty roky jsme zcela jistě vyvinuli méně invazivní a šetrnější metody.
Potom, když se nezaujatě, tj. bez předchozího předpokladu ,,dítě zdrhá", uvidíte docela jasně, že pohyb je způsobený čistě mechanicky. Asi jako když zmáčknete míč s jiným míčkem uvnitř. Vzduch a tlak udělají své: dá vám zatracenouo práci ten menší míček chytit.

Argumentovat snímkem Němý výkřik je styl ,,chybí mi argumenty". Když to shrnu:
- je starý
- je úmyslně zavádějící
- min. některá předkládaná ,,fakta" jsou vyvrácená

5 RaTTvs. RaTTvs. | E-mail | Web | 13. října 2016 v 9:34 | Reagovat

[4]: Nezlobím se, naopak. :D
Video bylo myšleno jen jako vedlejší dovětek, ne hlavní argument. O ty jsem se snažila před tím. Vím, že je to starý jak prase, ale nebyla jsem schopná najít nějaký aktuálnější. Fakt jsem se snažila, zajímá mě to. Pokud o něčem víš, budu ráda za odkaz.
Zavádějící nejspíše trochu je, vzhledem k tomu, že to (pokud vím) bylo použito v kampani proti potratům. nebo tak ňák.

Myslím, že metody provádění potratu se až tak zásadně nezměnily (pořád se provádí odsání embrya/plodu, chemická novinka tu není tak dlouho, ale nepříjde mi nějak význačně lepší), ale hádat se nebudu, nejsem odborník.

Můj názor je takovej, že nezáleží na tom, jestli to vnímá, nakolik to vnímá, jestli cokoliv cejtí nebo ne  (i když si skromně myslím, že, hlavně kolem toho 3. měsíce, už schopný něco vnímat a cejtit je, ale zas nejsem odborník a ani oni nemaj ostatně jasno). Pro mě je to furt vražda. Stejně jako když úmyslně rozplácneš komára. Taky to vnímám jako vraždu. Cením jakejkoliv život a v jakýmkoliv stadiu (a vadí mi, když se cena míň "rozvinutýho" života záměrně snižuje nebo přehlíží), na druhou stranu nevidím na vraždě něco morálně špatnýho a neodsuzuju ji.

6 RaTTvs. RaTTvs. | E-mail | Web | 13. října 2016 v 9:42 | Reagovat

*tedy mluvím o interrupcích, abych byla přesná; potrat je zavádějící pojem :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama