Kdo nemluví, nemá práva - obětujeme tě ve jménu víry, teda vědy

25. července 2016 v 11:12 |  Náboženství zvířat
Kdo nemluví, nemá práva. Občas ani duši. Zvířata, děti. A vlastně i ti, který zrovna nepovažujeme za lidi, i když náhodou mluvěj. Třeba Židi v Osvětimi, mentálně jetý děti ve Willowbrooku, vězňové v Guatemale a tak. Ale o tom jindy.
Descartes zkoumal zvířata a došel k tomu, že když nemluvěj jako lidi, znamená to, že nemaj duši. A kdo nemá duši, nemá rozum, necítí bolest, necítí nic. Řeč těla a divný skřeky, kterejm nerozumíme, se nepočítaj, smůla.


" Neboť je pozoruhodné, že není tak tupých a hloupých lidí, nevyjímajíc ani šílence, aby nebyli schopni sestavit dohromady různá slova a složit z nich řeč, kterou by vyjádřili své myšlenky; a že naopak není vůbec zvířete, nechť by bylo sebedokonalejší a za sebešťastnějších okolností zrozené, jež by činilo podobně. To není proto, že by zvířatům k tomu chyběly orgány, neboť vídáme straky a papoušky, kteří mohou pronášet slova jako my, a přece nemohou mluvit jako my, to jest tak, aby to svědčilo, že myslí to, co mluví. (...) A to nejen dokazuje, že zvířata mají méně rozumu než lidé, nýberž že ho nemají vůbec." (René Descartes - Rozmluva o metodě)

Ok, to jsou "jen" zvířata a ten bláznivej filozof už je dávno tuhej.
V úvodu jsem psala i o dětech. Mimina taky nemluvěj. No, logicky, že nemluvěj, že jo. Ale jsou další na řadě, hned po zvířatech. Ještě nedávno lékaři trvali na tom, že když maj mimina míň vyvinutej mozek a taky nám nemůžou říct, co cítěj, že ani nevěděj o tom, když do nich budou řezat zaživa, bez umrtvení. Prostě na tu bolest zapomenou. A tak je vesele operovali bez anestezie. Taky logický, že jo? Ne?

Každopádně už je to taky překonaný? Minulost? Lidstvo je přece poučený, moderní a nedopustí, aby miminka trpěly.

A co tohle: nově narozený děti musíme držet hlavou dolů, natahovat je kvůli měření (abychom zjistili, že každý novorozeně měří příbližně 50 cenťáků) a co nejvíc je stresovat cizíma lidma, různejma zákrokama a oddělením od matky. Oni si to přece nebudou pamatovat. Totiž brekot není odpověď na stres nebo bolest, ale měřítko toho, že je všechno v nejlepším pořádku. Kdyby jim něco vadilo, přeci to řeknou. Netrpěj. Nebo?

Ono je to vlastně jedno, úspěch je, že už jsme alespoň uznali, že možná není úplně fajn do nich řezat jen tak, zbytek se doladí. Snad.
Novorozeňata už jsou pár nepříjemností ušetřený. Ale plody, který se ještě cachtaj v břiše ne. Ale v klidu, vždyť oni netrpěj. Proto je můžeme operovat bez anestezie. Anebo zabít.

" V roce 1994 neonatologové měřili stresovou reakci u čtyřiceti šesti plodů během intrauterinních krevních transfuzí a zjistili zvýšení beta endorfinů o 590% a 138% nárůst kortizolu po deseti minutách invazivního operačního zákroku, což jasně dokazuje bolest. Dokonce i ty nejmladší plody vykazovaly silnou hormonální reakci na zákrok." (Dr. Chamberlain - Fascinující mysl novorozeného)

Z toho všeho vyplývá jedna věc - dokážeme se opravdu vcítit jen do těch, kteří jsou nám podobní, mají podobnou řeč, podobný zvyky, podobnej styl života, podobnou minulost. U ostatních to dokážeme jen obtížně a jen pokud připustíme, že jsou na stejný úrovni jako my, že maj i stejný práva a stejný právo na život. A že to je pro egoismus parádní problém.
Soucítíme jen s těma, kteří jsou nám něčím tak podobní, že si umíme (a chceme) představit sebe v jejich situaci.
Proto tak jednoduše stačí nějakýho člověka nebo zvíře označit jako podřadnej odpad, pokusnej materiál bez nějakejch práv nebo necítící bytost - a kdo by sám sebe chtěl vidět jako podřadnej odpad, pokusnej materiál a necítící bytost? Já sama sebe teda ne. Žádný výčitky svědomí se nedostavěj. Problem solved.

Navíc, když můžeme zachránit jedinýho člověka na úkor odpadu, bylo by neetický to neudělat. Lidskej život má prostě větší cenu, to každej člověk musí uznat. Dokazujou to četný pokusy na zvířatech i na "podřadnejch" ne-lidech, nepřiznání bolesti a citů těm, který se nemůžou bránit. Dneska stejně tak jako v minulosti.

"Každý má za to, že má na své straně pravdu, ačkoliv má jen své přesvědčení." (Nicolas Grimaldi - Nelidskost)


Související:
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama